|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 18
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-05-31 | | Noroiul se preface nonșalant în muzică, iar noi verificăm permanent dacă avioanele au întâlnit în calea lor blocuri ori poduri. Așteptăm ploaia aia supremă care va transforma tot sau aproape tot într-o mlaștină ordinară, deși tot sperăm fără să știm că nu se va schimba nimeni și nimic vreodată la orizont. Istoria a scris-o fiecare cum l-a dus capul (și ce folositor este noroiul și pentru chestii din astea!), chiar dacă hârtiile vor fi uitate sub saltele și vom da în judecată ironic vocabularul de alaltăieri. Ce rămâne, totuși, în urma tricourilor ori scandalurilor ce ne-au primit la sânul lor? Noroiul devine oricum chiar și muzică orchestrală, urechile noastre parcă nu au nicio vină. Degustăm și salate ajunse incognito în fața noastră, nu este nevoie de trecut ori de mult talent. Fiecare cu biblioteca lui mocirloasă, cu repertoriul său din coji de cartof atent selecționate și gravate, cu filosofia lui care ține loc de sacou și de cizme...
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate