|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 8
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-16 | | Muncești neîncetat Pentru un câștig mic Din care statul îți ia Rămâi cu mai nimic. Suntem europeni, Suntem capitaliști, Dar la noi nu se aplică Legile ce se implică. În vest, cel ce muncește Se îmbogățește Poți avea afacerea ta Că nimeni nu ți-o ia. De-ți merge mintea Poți fii nabab Din ce-ai făcut De-acolo ai avut. La noi, de ai o firmă Și-ți merge ca pe roate, De nu ai pile Vine unul și te îngroapă. Chiar de muncești cinstit Și te-ai chivernisit Tot îți găsesc ceva Și ți-o ia. La noi, cu greu răzbați Firmă să-ți faci Doar cu mită, proptele Sau cu toate cele.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate