|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 2
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-24 | |
Golul din lumină
Nu este diferit cu nimic De golul care există în întuneric. În fiecare parte prin care Trăiește în sine este la fel de mare Precum în fiecare lipsă e la fel de mic. Ceea ce îl face ca să fie un gol, Când întunecat vine din interior, E la fel e ca ceea ce îl face să fie plin De golul care îi crește-n lumini. Nimic, dar nimic nu poate fi Asemenea lui, numai de am ști Că tot de ceea ce poartă în piept Este în inimă sa un deșert. În lumină, ca și în întuneric, Gol ce crește din sine în interior. Ceea ce ne imaginăm că devine Din răsăritul zilei de mâine. O lună a cărui lumină zvâcnește Din inima soarelui care nopții îi bate În piept și, din sine, peste retină Din strălucire în priviri crește.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate