|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 1
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-26 | |
O, voi, infami, care loviți în mine
Atât de cruzi, cu-atâta inuman, Ca să mă frângeți, ca să pic pe vine… Ca să-ncetați n-o să vă dau vreun ban. Voi, josnici, și banali, și triști…vă cer Când mă loviți, zdrobiți-mă de tot, Că dacă mai zăresc un colț de cer Mă salt din hăuri într-un singur cot. Voi, ticăloși care loviți prin spate, De carențați, banal, neîmpliniri, Aștept cu iscusința a ne bate, Nu speculând din bârfe, uneltiri… V-aștept la un duel, însă cinstit, Meschinilor, săracilor în minți, Că mișelește iar v-ați năpustit Și-n față vă postați cu măști de Sfinți. Voi, vipere care răstălmăciți Orice cuvânt sau informații, spun: M-ați vinde ieftin, pentru doi arginți Doar să dispar ca bula de săpun. Loviți-mă…n-am rădăcini de pom Să stau înfiptă, răsucită-n dramă, Spun rugăciuni și sper ca orice om Să nu mai poarte-n brațe plâns de mamă…
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate