|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 6
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-26 | | ar fi bine sã lãsaţi bãlãngãneala asta imposibilã de-a lungul şi de-a latul istoriei ce dracu nu aţi mai jucat lapte gros niciodatã? sãriţi cât mai aproape de veriga slabã puneţi presiune pe poeţi nu-i mai lãsaţi sã umble singuri ziua daţi-le câte o muzã sub acoperire sã le ştie sãrutul sã le mãsoare visele dimineaţa altfel sã nu vã miraţi cã vor ieşi din transã şi vor mai face o revoluţie democraţia nu e niciodatã scuzabilã cum sã vã fac sã nu vã mai cereţi inutil scuze loviţi cu realitatea crudã în fiecare vis impozitaţi infinit tãcerile poeţilor ele nu fac altceva decât sã caute un dictator acel gen de tiran al bunului simţ al frumosului al iubirii într-un fel tovarãşi poeţii ãştia îl vor crede pe un viitor messia tot aşa cum l-au ridicat la cer pe isus îi vor trage cuiele din rãstignirea oficialã i se vor închina în şoaptã ca unei flori albe aşa cã nu-i mai lãsaţi sã umble ziua pe stradã nu mai asfaltaţi pieţele cã de acolo se adreseazã maşinilor din trafic cheamã taximetrele la mãsurat propun autobuzele la votul universal şi nestingheriţi de gloanţe vor muri fericiţi pentru libertate libertatea aceea pe care ar fi bine sã nu o mai lãsaţi alãturi de ei pe stradã alo tovarãşi sã nu vã punã dracu1 sã-i lãsaţi sã cânte cã ei nu ştiu decât deşteaptã-te omule din prostie
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate