|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 0
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-28 | | O babă oarecare Ce multă vie avea Și-n fiecare an Vin făcea. Babei îi placea Să bea din vinul ei Dar și mai vindea Bani să aibă la teșcherea. Fratele ei Avea via lui Ce o îngrijea Și la fel vin făcea. Dar fiind bețiv Vinul nici nu bine se făcea Că zilnic trăgea la măsea Și bea până se însera. Așa încât repede îl termina La cârciumă să meargă Bani nu avea Dar sufletul îi cerea vin să bea. Cum sora lui avea vin S-a gândit să spargă magazia Unde trona butoiul plin Și i-a furat din vin. A ieșit mare tărăboi Mai să se bată amândoi Că să o despăgubească L-a pus trei ani la vie ei să muncească. Astfel cei doi frați Mereu se certau Pentru vinul băut pe furiș Acum sora se uita la el chiorâș.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate